2. DAV – Дизайн и Архитектура Варна – Прилики/разлики

Росица Никифорова

Все още доминира схващането, че архитектурата търси вечни отговори, концентрира вниманието си върху структурите и трайното решение на проблемите, докато дизайнът се вписва в актуалното време, залага повече на външността, отколкото на съдържанието. Това разграничение постепенно се размива от някои обединяващи двете дейности фактори.

  • Първият от тях е свързан с ефективността на постиженията. Архитектурата доминира с мащабността на произведенията си, но трудно може да се похвали с огромен тираж – според Оливър Хъруиг между 1859-а и 1930 г. столът „Тонет” № 14 е произведен в петдесет милиона екземпляра. Архитектурата създава уникални сградни структури, ползвани от подбрана част от човечеството, а дизайнът пренасища със своите малки обекти средата, в която работим и живеем всички. Следователно и в двете сфери става дума за значимост на постиженията.
  • Вторият обединяващ фактор е приложението на софтуерни продукти в проектирането. Програмите не са просто технически инструмент, а въздействащо средство в процеса на формообразуване и при двете дейности.

Професионалното внимание, стимулирано от напредъка в науката и технологиите, отдавна прекрачи в област без строги тектонични правила. Отношението към сградата като към предмет или предметна структура не се изземва от сферата на архитектурата, за да се прехвърли в полето на дизайна.

Апартаментна ютия; Източник:

2024, MAD Architects Cloud 9 Sports Center, Shijiazhuang, China; източник: ArchDaily

http://simondlinardi.blogspot.com/
2014/03/david-trautrimas-
steampunk-architecture.html

Архитектурата е, която обогатява своите методи, инструменти и подходи с тези на дизайна. Някои от най-успешните архитектурни нововъведения се раждат в средата на освободеното от канонични ограничения дизайнерско творчество. Едновременно с това архитектурата става все по-зависима от резултатите на дизайна въобще и на дизайна за архитектурата по-конкретно. И също толкова вярно е силното въздействие на архитектурата върху дизайна чрез възприемане на отношение към пространството, създаването на порядък, ползване на основите на архитектурния език.

Архитектурата внушава на зрителя авторската идея за смисъла на живота в създаденото пространство.

•            Дизайнът за среда оформя заедно със зрителя този смисъл.[i]

Форумът „ДАВ – Дизайн и Архитектура Варна“ е инициатива на ВДФ в съответствие с генералната кауза – да стимулира творческото начало и иновациите в архитектурно-дизайнерското мислене.

Ключовият въпрос, който ще продължи да внася мнимо разграничение между архитектурата и дизайна, се съдържа в термина „контролирана естетика”. Тук се засяга голямата тема за „правото на кич”, дискусии по която се водят от 1964 г. насам и все още не са приключили. Архитектурата има претенции да проповядва вкус, а дизайнът по-често бива набеждаван, че допуска кич. Ако се търси омиротворително поле за изглаждане на споменатото противоречие, то дизайнът за архитектурна среда е подходящата база. Нейното разгръщане е натоварено с големи обществени очакавания за близкото и по-далечно бъдеще.

Ключови думи: Дизайн за архитектурна среда, дизайн, архитектура


[i] Шимко, В. Т. Архитектурно-дизайнерское проектирование, СПЦ принт, 2003

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.